Wednesday, April 11, 2012

مهمترین مسئله امروز

شاید انتخاب این تیتر برای این پست ، آن هم پس از مدتها ، کمی عجیب باشد، اما واقعیت این است که همه مسائل ما ، (حتی همین دیر آپدیت کردن وبلاگ ) در گرو مسئله ای است که به نظر من مهمترین مسئله انسانهای امروزی است: "مدیریت زمان"
اگر نگاهی به کل زندگی خود بیندازیم (به خصوص با مولفه هایی که از زندگی به شکل و شمایل ایرانی خود داریم) خواهیم دید که همیشه برای بعضی کارها وقت نداشته ایم. یعنی همیشه یا آنقدر گرفتار یک مسئله (فرض کنید کار) بوده ایم که به مسائل دیگر نمی رسیدیم یا اگر مثلا کار هم نمی کردیم ، در تقسیم و مدیریت زمان خود مشکل داشته ایم. اکثر ما، در زمانی که باید خیلی از مهارتهای اصلی زندگی را می آموختیم ، چیز زیادی یاد نگرفته ایم یا ناقص یاد گرفته ایم. زمانی که باید درست استراحت و تفریح می کردیم، نکرده ایم و همیشه اجبار یا تنگی وقت، ما را از انجام صحیح کارهایمان عقب انداخته است. حالا بیایید کسی را در نظر بگیرید که با این اوصاف مهاجرت هم بکند و تازه بخواهد خودش را با اقتصاد و فرهنگ یک جامعه جدید نیز وفق دهد! داشتم برنامه روزانه خودم را مرور می کردم : 8 ساعت کار ، 2 و نیم  ساعت رفت وبرگشت در مسیر کار، 2 ساعت کارهای شخصی و غذا ، 8 ساعت خواب و استراحت، 1 ساعت فعالیتهای اجتماعی، 1 ساعت زبان ، نیم ساعت مطالعه کتاب ، 1 ساعت برای کارهای اینترنتی ، 1 ساعت خرید و .... جمع که زدم دیدم حدود 30 ساعت می شوند. یعنی من اگر بخواهم آدمی باشم که بتوانم درست کار کنم ، درست استراحت کنم ، با دوستان و خانواده خود درست ارتباط برقرار کنم و از علم و تکنولوژی روز هم عقب نمانم ، باید روزی 30 ساعت وقت داشته باشم ولی یک شبانه روز 24 است! وجای چانه زدن هم ندارد. خب نتیجه هم همین می شود که به بعضی از کارها نمی رسم. جالب است بدانید که همه این کارهایی که در لیست من هستند ، به نظر من مهمند، یعنی شاید یک نفر بگوید که خب، حالا اون یک ساعت فعالیتهای اجتمهاعی ات را بی خیال شو و یا کارهای اینترنتی ات را کم کن و ... ولی باور کنید تک تک این موارد در احساس رضایت و خوشبختی آدمها بصورت مستقیم یا غیر مستقیم، موثر است و اگر ریشه یابی کنید خواهید دید که مثلا چگونه فعالیتهای اجتماعی ما باعث شادابی ما خواهند شد. (در آینده در این باره خواهم نوشت ) 
اما راه حل: 
من در حال تجربه کردن کارهایی هستم که شاید شما هم بعضی از آنها را تجربه کرده باشید و می توانیم آنها را به اشتراک بگذاریم. یکی از این راهها ، استفاده از زمان رفت و برگشت مسیر کار برای بعضی از کارها، مثل مطالعه است. شاید باورتان نشود که من در طول یکسال گذشته حدود 450 ساعت مطالعه مفید در زمینه رشته خودم ( یا کارهای ادبی مثل شعر و داستان ) فقط در مسیر رفت و برگشت کار انجام داده ام . یعنی از 365 روز سال که تعطیلی ها و  مرخصی ها را کم کنیم ( و همچین روزهایی که امکان مطالعه در مسیر نیست ، مثلا بدلیل هم صحبتی با دوستی یا جا نبودن برای نشستن! ) بقیه روزها را مطالعه کرده ام و  از این بابت واقعا خوشحالم. (مقایسه کنید با آمار میانگین مطالعه کتاب در کشورهای مختلف از جمله ایران). در این مدت چند مبحث کاری را که اطلاعاتم در آن زمینه کم بود را مطالعه کرده ام، چند کتاب داستان و شعر خوانده ام و مطالبی را نیز در همین مسیر های رفت و برگشت نوشته ام و در وبلاگهایم منتشر کرده ام. اینها را به خاطر اینکه پزدادن و فخر فروشی نمی گویم ، فقط می خواهم به مدیریت زمان و تجربه ای اشاره کنم که شاید شما نیز از آن استفاده کنید. شاید باور نکنید، با یکی از دوستانم که هر روز فاصله خانه تا محل کارش ( از Hornsby تا St.Leonards ) را با ماشین شخصی می رفت ، صحبت کردم و متقاعدش کردم که اگر از قطار استفاده کند، هم از لحاظ مالی برایش به صرفه است و هم از لحاظ وقتی و خوشبختانه قبول کرد. حالا هر وقت من را می بیند ، تشکر می کند و می گوید اگر چه اولش سخت بود و به مطالعه در قطار عادت نداشتم ولی الان از آن لذت می برم، تو من را از ترافیک نجات دادی و خیلی از بابت خوشحالم که دیگر از ترمز و گاز دادن نجات پیدا کرده ام.
مدیریت زمان فقط به مطالعه در قطار ختم نمی شود، اختصاص وقت مناسب به خواندن خبرهای سیاسی (که این روزها متاسفانه همه اش بد است )، تعاملات مناسب و به موقع با جامعه و دوستان، وقت گذاشتن برای کسب مهارتهای جدید و مهمتر از همه ، ادامه دادن و استمرار برنامه‌ای که برای ما اولویت بالاتری دارد، و دهها نکته و تجربه دیگر، به ما کمک می کنند که مهمترین مسائل امروز خودمان را بشناسیم و برخورد مناسبی با آنها داشته باشیم.
شما هم تجربیات خودتان را از مدیریت زمان ( و راههای ابداعی خودتان ! ) با دیگران به اشتراک بگذارید. مطمئن باشید این کار خوب به سمت خود شما بر می‌گردد.

No comments: